"Gyökeres változáson mentünk át" - Interjú
2009.07.20. 19:59
Beszélgetés a Magna Hungaria zenekar alapító basszusgitárosával Flosz Gáborral az új albumról, a múltról és a jövőről.
- Szia Gábor! Mára már csak Te maradtál egyedül a Magna Hungaria alapítói közül. Kik alkotják jelenleg a zenekart?
- Szia.
Akik most a zenekart alkotják, szinte mind megfordult a bandában. Mód Szabi és Fekete Gyuszi a zenekar tagjai voltak már a Mi magyar zenére című lemez idején, és Tompach Gyuri aki immáron már több, mint 2 éve velünk tart, ő tölti be az énekes posztot.
- Közülük Kacsa (Mód Szabolcs - gitár) a második lemez óta megszakításokkal tag. Volt pár "köre" a Romantikus Erőszaknál és a Magozott Cseresznyénél is, végül visszatért a Magna Hungariába, mivel a többi zenekarban nem tudott zeneileg kibontakozni. Ezek szerint hozzátok már jópár ötlettel érkezett.
- Igen, vannak elképzelései a zenéről. Ő elmondta, megmutatta hogy képzeli, és ahogy a dalok szép lassan kialakultak, nekünk is egyre jobban bejött, és azonosulni is tudunk a műfajjal.
Mindenki próbálja hozni az ötleteit., ezeket meggyúrjuk, igyekszünk úgy megcsinálni a dalokat, hogy mindenki sajátjának érezhesse.
- Akkor küszöbön egy új Magna Hungaria anyag. Ez mikorra várható?
- Igen. Szűkek a lehetőségeink, de már nagyon időszerű a lemez. Sok emberrel találkozunk, beszélgettünk, és reméljük, van ránk igény, legalábbis bizonyos jelzések erre mernek következtetni.
Éppen most fejeztük be a felvételeket, még a keverés van hátra, meg a sokszorosítás, nyomda. Már biztos, hogy 11 dal lesz a lemezen, s hát várjuk majd a visszajelzéseket, amik remélhetőleg azért pozitívak lesznek többnyire.
- A nemzeti rock műfajon belül mérföldkőnek tekinthető a 2002-es Magyar betiltva - Fehér Karácsony című válogatás, melyen 2 dalotok is szerepelt. Azóta újabb két válogatáslemezre készült egy-egy dal. Ezek közül várható valamelyik, hogy felbukkan az albumon?
- A most megjelent Összetartás-Kitartás albumra került fel a Te kinek hiszel dalunk, ez rajta lesz az új lemezen is. A többi dalhoz egyelőre nem nyúlunk, talán majd egyszer.
- Zeneileg történt-e bármi változás a régi dalokhoz képest?
- Hát gyökeres változáson mentünk át úgy érzem. Kicsit jobban odafigyelünk a zenére, s szerintem nyugodtan mondhatom, hogy a jelenlegi gárda most sokkal erősebb, mint bármikor valaha.
Nehéz lenne leírnom a jelenlegi zenei stílust. De sokkal mélyebb, agresszívabb.
- Ki szerezte a zenét, ki írta a szövegeket, vagy leegyszerűsítve: hogy születik egy Magna Hungaria szám?
- A zene többnyire Kacsa gitárjából indul, de van olyan dal, amit Gyula ír, s van elképzelése arról, hogy ő majd hogy szeretné visszahallani, ez néha kis vidámságot is hoz a csapatba, mert hát dobos lévén a szájával gitározza el egész egyedi stílusban, de azért megértjük, mit is szeretne, s kis idő multával a verséből dal születik. Szövegeket erre a lemezre 3-an írtunk: Kacsa, Gyula/ Öcsi, s jómagam. Gyuri sajnos még nem szánta rá magát, de bízom benne, majd egyszer ő is megmutatkozik erről az oldaláról is.
- Gondolom, játszátok már az új számokat is koncerten. Milyen a fogadtatásuk, illetve szerintetek a zenekar életművében hol fog helyet foglalni az új anyag?
- Igen, játszottunk már néhányat, de nehéz értékelni a fogadtatást, mert a közönség szereti ha ismeri a játszott dalt. Ez nem csak nálunk van így, hanem szinte minden zenekarnál. Igazán majd ha megjelent a lemez, és eltelik pár hónap akkor lehet lemérni ezt.
Az új anyag úgy érzem vízválasztó lesz a zenekar életében. Teljesen más, mint az eddig megjelent anyagok. Nagyon kíváncsi vagyok a fogadtatásra.
- Jövőre lesz 15 éves a banda. Készültök-e ez alkalomból valamivel?
- Gondolkodtunk azon, pontosabban a napokban esett szó arról, hogy csinálnánk egy olyan lemezt, amin fele-fele arányban játszanánk fel régi dalokból párat, a jelenlegi zenei felfogásunk alapján, s természetesen a lemez másik felére új dalokat. De ez még csak egy ötlet, nem tudom mekkora igény lenne erre.
Nagyon sokszor találkozunk olyannal, hogy játszunk valahol, s odajönnek emberek, hogy tetszett nekik a koncert, de még soha nem hallott a zenekarról. Szóval hiába az akármennyi eltelt év. Nem vagyunk az az igazán sokat koncertező zenekar, s a jövőben se akarjuk magunkat unásig tolni. Na meg sajnos a meghívás is kevéske.
- Térjünk vissza a kezdetekhez, 1995-be. Mai szemmel, mai tudással hogy látod az akkori időket?
- Semmi különös. Mindenki átesett a kezdeti nehézségeken, s nem szoktam úgy meghallgatni a korábbi felvételeket, hogy jaj de béna voltam, vagy voltunk. Mi akkor is nagyon örültünk, hogy valami kinőtt a kezünk alól. Úgy kezdtem, mint sokan. Hallgattam a régi hasonló zenéket, mint például az Oi-kor, a Fejbőr, vagy a Magozott cseresznye. Óriási élmény volt, amikor először mentem el egy koncertjükre, s élőben hallhattam őket. Őszintén felnéztem rájuk, s a mai napig tisztelem amit akkor és azóta is tettek a zenéjükkel. Akkor még eszemben sem volt, hogy majd valamikor én is ugyan azon a színpadon állhatok egyszer.
Az akkori idők még mások voltak, amikor éves szinten volt 3-4 koncert, s ezeken azért kötelező volt megjelenni (mármint közönség). Nagyon vártuk ezeket a bulikat. Mára azért kitágultak a lehetőségek, rengeteg kis koncert, és számtalan fesztivál van, amin egyre szívesebben látják az ilyen zenekarokat is.
- Nemzeti rock zenekaroknál nem tabu a politika, de van két markáns álláspont. Az egyik elmegy szavazni, a másik nem hisz a szavazásban, és el sem megy. Te ott voltál most június 7-én?
- Én sem hiszek igazán, de elmentem szavazni. Nem hiszem a tartózkodás a legjobb megoldás. De tiszteletben tartom azt is, aki úgy dönt, nem vesz részt ebben a cirkuszban.
- Nemzeti rockon belül megfigyelhető az, hogy kevés ember/hely képes koncertet szervezni, ezért a zenekaroknak jellemzően (a Kárpátiát kivéve konkrétan mindenkinek) nehéz eljutni a közönséghez. Ez az állapot nem csak ezt a "műfajt" sújtja, más zenekarok is megpróbálkoztak ennek az orvoslásával. Szerintem a tavalyi Dalriada-Tűzmadár-Nightquest turné mintapéldája ennek, hogy összeálltak, és lenyomtak egy többhónapos közös turnét, sokfelé eljutva. Ti nem terveztek esetleg valami ilyet, hogy összeálltok 3-an/4-en és körbejárjátok a Kárpát-medencét?
- Jó lenne, de nem volt ilyenről eddig szó. Most Mazula Imi hozott életre egy Magyar rock nemzeti egyletet, aminek többek közt ez is célja, hogy erősítse az összefogást a zenekarok közt.
Nagyon kevés a támogatottság, s egy-egy koncertet megszervezni nem kis feladat, a helyet bérelni, technikát bérelni, reklámozni. Sokan nagy reményekkel szerveznek egy-egy bulit, aztán ha ki akar mindent fizetni, akkor a családi kassza sínyli meg.
- Utolsó kérdés: Magna Hungaria vagy Magna Hungária?
- Természetesen Magna Hungaria. Nem tudom, miért írják annyian Á betűvel, szinte minden plakáton így szerepelünk.
- Köszönöm az interjút, ha esetleg van valami, amire nem kérdeztem rá, de szeretnéd elmondani, akkor Tied a zárszó! Minden jót, szebb jövőt!
- Én köszönöm. Szebb jövőt!
Készítette: Papesz
A MAGNA HUNGARIA felállása az interjú idején, 2009-ben:
Flosz Gábor - basszusgitár
Mód Szabolcs - gitár, vokál
Fekete Gyula - dobok, vokál
Tompach György - ének, vokál
|